Náš příběh

EKOFARMA ZELENÉ ÚDOLÍ

Jak jsme s chovem začínali, proč jsme zvolili plemeno highland a jaké jsou naše metody? 


Historie

Počátky chovu plemene Highland ve Zdeslavicích sahají do roku 1997, kdy jsme nakoupili prvních sedm čistokrevných plemenic a chovného býka Fausta (FAUST ZHG 165). S postupným navyšováním výměry obhospodařované půdy jsme rozšiřovali stádo na nynějších zhruba sto kusů. V největším rozkvětu ve vláhově bohatých letech dosahovalo naše stádo počtu téměř 140 kusů. Od počátku se naše firma zabývá chovem plemenných zvířat - celkem jsme odchovali 19 chovných býků a řadu plemenných jalovic.


Proč Highland?

Skot plemene Highland je odolný, klidný a nenáročný na vstupy. V případě nedostatku si vystačí s málem, ovšem na úkor nižší užitkovosti. V optimálních podmínkách dosahuje adekvátní užitkovosti proti vynaloženým nákladům. Jednou z hlavních výhod plemene jsou bezproblémové porody, což ocení hlavně chovatelé, kteří mají chov jako doplňkovou činnost a nemají kapacitu hlídat porody 24 hodin denně. Zvířata dobře využívají pastevní porost s minimem nedopasků, veterinární zákroky jsou spíše výjimkou - stejně jako ošetřování paznehtů. Spoustu příznivců highland rovněž získává díky svému rustikálnímu vzhledu, široké paletě barevnách rázů a dlouhým rohům.


O chovu

Náš skot je celoročně chován v uceleném pastevním areálu s řadou pastvin, které umožňují pravidelné přehánění pro udržení optimálního pastevního porostu. Základ tvoří tři stáda - chovné stádo, jalovice a býci. Hlavní sezóna telení je od března do května, kdy se v ideálním případě otelí 90 % matek. Býk je zařazován do stáda od května do listopadu. Telata jsou odstavována ve věku 9 až 10 měsíců. Krmná dávka skotu je kryta v letním období výhradně pastvou, v zimním období senáží a senem vyrobeným na vlastních pozemcích. Zvířata mají rovněž adlibitní přístup k minerálnímu lizu a kvalitní vodě v nezámrzných napajedlech. Jádro je využíváno pouze jako pamlsek pro zjednodušení manipulace se zvířaty a lákání telat do školek pro zvykání na manipulační ohrady. Býci a jalovice, kteří nejsou použiti k dalšímu chovu, jsou poraženi ve věku cca 30 měsíců, kdy dosahují lepší zmasilosti. Zmasilost býků ve věku 30 měsíců je s převahou v R, menší míře O. U jalovic se zmasilost pohybuje rovněž v mezích R a O s převahou O. V současné době na chovu působí jeden chovný býk Beathan z Habřiny - ZHG 460. Dále pak dorůstají telata po již prodaném Aronu z Habřiny - ZHG 442.

V roce 2015 zahájila farma přechodné období pro vstup do ekologického zemědělství a od roku 2017 je celý chov certifikován jako ekologický pod kontrolní organizací Biokont CZ.

EKOFARMA ZELENÉ ÚDOLÍ
Vypěstováno v roce 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!